Dwór w Konarzewie (gm. Rawicz)

KONARZEWO 39 PałacNiewielki parterowy dwór z wystawkami zwieńczonymi w obu fasadach trójkątnymi frontami, został zbudowany na początku XIX w., w stylu klasycystycznym. W połowie XIX w. dobudowano do niego w stylu neogotyckim (gotyk romantyczny)piętrowe skrzydło z wysokimi schodkowymi szczytami, ze sterczynami i blendami.

Okna budynku są ostrołukowe i prostokątne z maswerkami, natomiast w fasadzie skrzydła jest ostrołukowy portal poprzedzony schodami i gankiem z ozdobną balustradą. Jest to budowla murowana, zwrócona frontem (starsza część) na południe, w stronę niewielkiego parku. Nad wejściem widnieje skromne godło z inicjałami „TA”, ostatniego właściciela majątku Tadeusza Adamczewskiego.

W pobliżu dworu znajduje się murowana, parterowa, otynkowana oficyna z początku XIX w. Skromne wejście do niej ozdobione zostało dwiema doryckimi półkolumnami. W tym domu, niegdyś dworku, któremu z czasem powierzono rolę oficyny, w czasie swoich pobytów w Konarzewie (1831, 1832) mieszkał Adam Mickiewicz.

W 1963 r., w nowszym, neogotyckim skrzydle konarzewskiego dworu usytuowano Izbę Adama Mickiewicza.

Pierwsze informacje o Konarzewie pochodzą z lat 1232 i 1252. W tym okresie leżało ono na skraju nieprzebytej, dzikiej puszczy granicznej, oddzielającej Wielkopolskę od Śląska.

W okresie od XV do XVII w. właścicielami wsi byli Konarzewscy herbu „Wręby”. W XVIII i na początku XIX w. właścicielami majątku byli Bojanowscy herbu „Junosza”, wśród nich Ksawery Bojanowski (od 1824 r., po ślubie z Kordulą Sczaniecką, do 1838 r.). Od 1838 roku jako właściciele dóbr konarzewskich wymieniani są: K. Przyjemski, T. Morawiecki, Rothe. Księga adresowa z 1907 r. podaje jako właściciela dóbr konarzewskich Iwana Homberga. W okresie międzywojennym właścicielem majątku był Tadeusz Adamczewski, który zginął podczas Powstania Warszawskiego.