Muzeum Ziemi Rawickiej

10Muzeum Ziemi Rawickiej mieści się w zabytkowym, barokowym Ratuszu w Rawiczu, wzniesionym w latach 1753-1756. W istniejącej od 1973 r. placówce gromadzone są eksponaty i archiwalia dokumentujące przede wszystkim historię miasta oraz regionu.

Stała ekspozycja rozmieszczona jest w salach: Rawickiej, Etnograficznej, Bractwa Kurkowego, Kadeckiej i Portretowej. Prezentowane są na niej m.in. instrumenty muzyczne, meble, wyroby ze szkła i porcelany, przedmioty związane z działalnością dawnych cechów rzemieślniczych, narzędzia, stroje i dzieła artystów ludowych, tarcze oraz trofea Bractwa Strzeleckiego, historyczne mundury, pamiątki wychowanków funkcjonującego w Rawiczu w okresie międzywojennym Korpusu Kadetów. Do najcenniejszych eksponatów należą pochodzące z XVII i XVIII w. portrety dawnych właścicieli Rawicza: Adama Olbrachta Przyjmy-Przyjemskiego, Aleksandra Mikołaja Kostki, Stanisława Kretkowskiego, Jana Kazimierza Sapiehy, Katarzyny Agnieszki Sapieżyny i Jana Nepomucena Mycielskiego.

Muzeum prowadzi również działalność związaną z edukacją regionalną oraz artystyczną, w formie prelekcji, warsztatów, spotkań autorskich, konferencji, wydawania publikacji. W salach, pełniących także funkcję galerii miejskiej, cyklicznie organizowane są wystawy czasowe o bardzo różnorodnej tematyce, zarówno historyczne, etnograficzne, jak i promujące sztukę współczesną. Od 2001 r. muzeum jest gospodarzem corocznych spotkań artystów europejskich i akademickich, obecnie odbywających się pod nazwą Rawickie Mosty Sztuki. Od 2013 r. uczestniczy w ogólnopolskiej akcji „Noc Muzeów”.

Dane teleadresowe:

MUZEUM ZIEMI RAWICKIEJ