Projekt pn. „Bezpośrednie wsparcie rozwoju szkół poprzez wdrożenie zmodernizowanego systemu doskonalenia nauczycieli w Powiecie Rawickim” ma charakter innowacyjny, pilotażowy i w całości finansowany z funduszy europejskich. Jego celem jest budowanie nowego systemu doskonalenia nauczycieli poprzez przeprowadzenie szczegółowej diagnozy potrzeb danej placówki, a następnie wdrożenie konkretne oferty doskonalenia zawodowego.
Podstawowe założenia przyjęte dla nowego systemu doskonalenia nauczycieli są następujące:
a) wspomaganie jest adresowane do szkoły, nie zaś wyłącznie do poszczególnych osób lub grup, takich jak dyrektor czy nauczyciele,
b) wspomaganie, które pomaga szkole w rozwiązywaniu własnych problemów, a co za tym - nie wyręcza jej i nie narzuca rozwiązań,
c) wspomaganie wynika z analizy indywidualne sytuacji szkoły i odpowiada na je specyficzne potrzeby,
d) wspomaganie jest procesem, czyli odchodzi od pojedynczych, samodzielnych form doskonalenia.
W dniu 3 września 2013 r. podpisano umowę pomiędzy Starostą Rawickim - Zygmuntem Wolnym a Piotrem Dmochowskim – Lipskim - Dyrektorem Ośrodka Rozwoju Edukacji w Warszawie dotyczącą dofinansowania projektu.
Projekt realizowany będzie do dnia 31 lipca 2015 r. i obejmuje swoim wsparciem 27 szkół i przedszkoli (8 szkół podstawowych, 6 gimnazjów, 3 technika, 4 licea ogólnokształcące, 4 zasadnicze szkoły zawodowe i 2 przedszkola).
W projekcie realizowane będą 2 podstawowe zadania:
a) procesowe wspomaganie szkół i przedszkoli w oparciu o oferty doskonalenia ( realizacją tego zadania bezpośrednio zajmują się Szkolni Organizatorzy Rozwoju Edukacji - SORE ),
b) organizacja sieci współpracy i samokształcenia.
W okresie realizacji projektu w każdej szkole/ przedszkolu objętym wsparciem przeprowadzone zostaną następujące działania:
a) wstępna diagnoza potrzeb w wyniku przeprowadzenia warsztatu diagnostycznego,
b) wybór jednej z dwudziestu czterech ofert doskonalenia,
c) opracowanie Rocznego Planu Wspomagania ( RPW),
d) przeprowadzenie warsztatów dla nauczycieli (rad pedagogicznych) przeprowadzonych przez zewnętrznych ekspertów,
e) przeprowadzenie indywidualnych konsultacji dla nauczycieli i dyrektorów,
f) wdrożenie przeprowadzonych w szkole/ przedszkolu zmian,
g) opracowanie sprawozdania z Rocznego Planu Wspomagania (RPW) i przedstawienie go członkom rady pedagogicznej.
W okresie realizacji projektu utworzone zostaną cztery tematyczne sieci współpracy i samokształcenia (sieci tematyczne: dyrektorów, polonistów, matematyków oraz sieć problemowa – wychowawcza). Celem działania sieci jest wymiana doświadczeń pomiędzy ich uczestnikami. Nauczyciele i dyrektorzy uczestniczący w pracach sieci oprócz warsztatów mogą doskonalić swoje kompetencje poprzez pracę na udostępnionej przez ORE platformie internetowej.