Kościół pw. św. Floriana w Zielonej Wsi

14Budowę kościoła w Zielonej Wsi rozpoczęto w kwietniu 1899 r., dzięki inicjatywie mieszkańców miejscowości, którzy wcześniej przez wiele lat uczęszczali na nabożeństwa do oddalonej o kilkanaście kilometrów świątyni czestramskiej.

Pracami kierował budowniczy Charaszkiewicz z Ponieca. Pierwsze nabożeństwo zostało odprawione w 1900 r. W okresie okupacji hitlerowskiej miejscowy kościół był jedyną na terenie Powiatu Rawickiego świątynią katolicką dostępną dla Polaków. Obecnie parafia zielonowiejska obejmuje miejscowości: Zielona Wieś, Wydawy, Łąkta, Stwolno, Zawady, Ugoda, Sikorzyn. Kościół w Zielonej Wsi jest budowlą bazylikową, orientowaną, założoną na planie prostokąta. Wzniesiono go z klinkierowej cegły, w stylu eklektycznym z elementami neoromańskimi, neogotyckimi i klasycystycznymi. Wnętrze podzielone jest na trzy nawy: główną – wysoką oraz boczne – niższe, nakryte kasetonowym stropem. Nawę główną zamyka pięcioosiowe prezbiterium ze sklepieniem gwiaździstym. W ołtarzu głównym umieszczona jest figura św. Floriana – patrona parafii i jednocześnie straży pożarnej, a po bokach rzeźby św. Barbary i św. Bartłomieja. Ściany boczne prezbiterium ozdabiają obrazy z wizerunkami św. Piotra i św. Pawła oraz trzy okna witrażowe. Na arkadach oddzielających nawy umieszczone są obrazy przedstawiające sceny biblijne z życia Chrystusa. W nawach bocznych znajdują się ołtarze Matki Boskiej oraz św. Anny. Na uwagę zasługuje również marmurowa tablica, umieszczona przy wejściu, dedykowana Karolowi Dykto – głównemu inicjatorowi budowy świątyni. W sąsiedztwie kościoła znajduje się pomnik z figurą Chrystusa dźwigającego krzyż, poświęcony powstańcom wielkopolskim.

Opracowanie: Marta Hamielec

gallery1 gallery1 gallery1