Kościół pw. św. Andrzeja Boboli w Rawiczu

10W miejscu, gdzie obecnie stoi kościół parafialny pw. św. Andrzeja Boboli, już w 1639 r. wybudowany został drewniany zbór ewangelicki pw. Świętej Trójcy.

Teren pod budowę świątyni wskazał w przywileju lokacyjnym założyciel Rawicza – Adam Olbracht Przyjemski. Pierwszy zbór spłonął w pożarze miasta w 1707 r., a kolejny w 1801 r. Świątynię protestancką odbudowano ponownie w latach 1803-1808, w stylu klasycystycznym, według projektu wybitnego niemieckiego architekta Carla Gottharda Langhansa (projektanta m.in. słynnej Bramy Brandenburskiej w Berlinie). Kolejny pożar w 1915 r. całkowicie zniszczył wnętrze i wyposażenie zboru. Spłonęła także wieża z dzwonami i prospekt organowy. Ocalały jedynie mury obwodowe, na podstawie których odbudowano istniejący obecnie kościół, zachowując przy tym układ architektoniczny z projektu Langhansa. Do 1945 r. służył on protestantom, a po opuszczeniu przez nich Rawicza stał się świątynią katolicką – najpierw filialną, a od 1970 r. parafialną. Kościół został wybudowany na planie prostokąta z cylindryczną wieżą i ozdobionym kolumnami portalem wejściowym od strony północnej. Nawa główna ma kształt owalny, otoczona jest 16 kolumnami jońskimi oraz dwoma piętrami balkonów. Ołtarz główny ozdabiają płaskorzeźby z postaciami Chrystusa Zmartwychwstałego oraz świętych: Piotra, Marka, Pawła i Łukasza. Górna część ołtarza pełniła niegdyś funkcję ambony, obecnie jest w niej umieszczona figura św. Andrzeja Boboli – patrona parafii. W ołtarzach bocznych znajdują się obrazy Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Matki Boskiej Nieustającej Pomocy. W 1917 r. we wnętrzu świątyni zainstalowano potężne 50-głosowe organy koncertowe, do dzisiaj jedne z największych w Wielkopolsce.

Opracowanie: Marta Hamielec

gallery1 gallery1 gallery1