Kościół pw. św. Mikołaja w Miejskiej Górce

12Pierwsze wzmianki o kościele parafialnym pw. św. Mikołaja w Miejskiej Górce, ufundowanym prawdopodobnie przez Górków, pochodzą z początku XV stulecia. Świątynia była kilkakrotnie niszczona w wyniku działań wojennych i pożarów, a następnie rekonstruowana. W XVII i XVIII w. stanowiła cel licznych pielgrzymek ze względu na przechowywanie w niej od 1572 r. cennych relikwii – jak głosi tradycja – kolca z korony cierniowej Chrystusa.

W obecnej formie architektonicznej kościół został odbudowany ok. 1790 r. Z tego samego okresu pochodzą wczesnoklasycystyczne elementy wystroju jego wnętrza. Jest on budowlą orientowaną, murowaną z cegły, z elementami stylu późnogotyckiego, zachowanymi szczególnie w kruchcie. Na zewnątrz widoczne są masywne przypory. Od strony zachodniej wznosi się trzykondygnacyjna wieża zegarowa, zwieńczona hełmem z latarnią. Do głównego korpusu od południa przylega XVIII-wieczna kaplica ufundowana przez Sułkowskich, z ołtarzem przedstawiającym scenę ukrzyżowania. W zamkniętym wielobocznie prezbiterium usytuowany jest ołtarz główny z rzeźbami aniołów, św. Wojciecha, św. Stanisława, dwoma rokokowymi relikwiarzami oraz obrazem św. Mikołaja w polu środkowym (zniszczony podczas pożaru w 2011 r., a obecnie zrekonstruowany). W czterech ołtarzach bocznych można zobaczyć wizerunki świętych: Dominika, Barbary, Marii Magdaleny i Jana Nepomucena. W 1993 r. kościół został wpisany do rejestru zabytków województwa wielkopolskiego.

Opracowanie: Marta Hamielec

gallery1 gallery1 gallery1