Kościół pw. Wszystkich Świętych w Golejewku

10Kościół parafialny pw. Wszystkich Świętych w Golejewku został wzniesiony w latach 1900-1903, na miejscu starszej o kilkaset lat, drewnianej świątyni.

Oficjalna nazwa parafii: Czestram, nawiązuje do wielowiekowej historii tego wyjątkowego miejsca - znanego już w średniowieczu obronnego grodu kasztelana, wymienianego w bulli papieskiej z 1136 r. Budowniczym obecnego kościoła był Stanisław Charaszkiewicz z Ponieca. Charakterystyczną cechą budowli jest jej układ przestrzenny oparty na planie krzyża greckiego z szeroką nawą poprzeczną – tzw. transeptem. Północną fasadę wieńczy wieża ozdobiona półkolumnami korynckimi, trójkątnymi tympanonami i hełmem z latarnią. Nad głównym wejściem umieszczona jest płaskorzeźba przedstawiająca tonącego jeźdźca na koniu, a w tle dawny kościół. Stanowi ona symboliczne nawiązanie do genezy miejscowej parafii, opartej na legendzie o cudownym ocaleniu dziedzica Chojeńskiego. Wnętrze świątyni ma wystrój neobarokowy. W prezbiterium umieszczony jest ołtarz główny z wizerunkiem Trójcy Świętej otoczonej przez postaci aniołów, świętych, proroków i papieży (to XX-wieczna replika słynnego obrazu Albrechta Dürera, wykonana przez Antoniego Procajłowicza). Nastawę ołtarzową otaczają rzeźby oraz obrazy św. Piotra i Pawła z atrybutami, a także witraże przedstawiające sceny biblijne: chrzest Jezusa w Jordanie i powrót syna marnotrawnego. Bezpośrednio do prezbiterium przylega ozdobiona malowidłami loża kolatorska, pod którą w podziemiach znajduje się krypta grobowa fundatorów kościoła – Jana i Wandy Czarneckich oraz ich potomków. Przestrzeń sakralną uzupełniają ołtarze boczne: św. Antoniego, św. Józefa, Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz Niepokalanego Poczęcia NMP. Najcenniejszym elementem wystroju wnętrza, decydującym o wyjątkowej, niepowtarzalnej wartości zabytku jest wykonana ok. 1910 r. przez Antoniego Procajłowicza, polichromia, pokrywająca ściany wszystkich naw, prezbiterium i sklepienie świątyni. Malowidła przedstawiają najważniejsze motywy artystyczne zaczerpnięte ze Starego i Nowego Testamentu, symbole sakramentów, postaci Trójcy Świętej, Maryi, aniołów, czterech ewangelistów, jak również elementy związane z lokalną historią – kartusze herbowe kolejnych właścicieli Golejewka: Chojeńskich, Rogalińskich i Czarneckich. Sklepienie pokrywają złote gwiazdy na niebieskim tle, a wszystkie ściany ornamenty roślinne. Na uwagę zasługują także zabytkowe elementy otoczenia golejewskiego kościoła. Na terenie przykościelnego cmentarza usytuowana jest m.in. kaplica grobowa pw. Świętego Krzyża z katakumbami, zbudowana w 1840 r., dzięki fundacji Rogalińskich, a także najstarszy na ziemi rawickiej pomnik dedykowany ofiarom I wojny światowej i Powstania Wielkopolskiego. Na jego cokole widnieje data 1919 i nazwiska 128 parafian poległych podczas tych konfliktów.

Opracowanie: Marta Hamielec

gallery1 gallery1 gallery1