Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!
^Powrót na górę

Wersja językowa

Polish Czech English French German Russian

Kościół pw. św. Walentego w Pakosławiu

10Neogotycki kościół pw. św. Walentego i Macierzyństwa Bożego Marii Dziewicy w Pakosławiu został wybudowany w latach 1896 – 1899.

Inicjatorem budowy i jednym z fundatorów był ówczesny właściciel tej miejscowości hrabia Stanisław Czarnecki. Świątynię postawiono na miejscu starszej, drewnianej, na temat której wzmianki w dokumentach źródłowych pojawiają się w wieku XVII. Kilka zabytkowych elementów wyposażenia poprzedniego kościoła zachowało się do dzisiaj – to m.in. otoczona przez stulecia szczególnym kultem XVI-wieczna rzeźba patrona parafii św. Walentego, barokowy krucyfiks, figury Chrystusa Frasobliwego, Jana Ewangelisty, tablice epitafijne i portrety trumienne przedstawicieli rodu Zakrzewskich. Do nowej, konsekrowanej w 1900 r., świątyni przeniesiono również relikwiarz św. Walentego (dar Czarneckich). Natomiast w 2014 r. zostały uroczyście wprowadzone relikwie Jana Pawła II.  

Projektantem obecnego kościoła w Pakosławiu był znany wrocławski architekt Alexis Langer (na terenie Powiatu Rawickiego inny kościół wybudowany według jego projektu znajduje się w Rawiczu). Jest to budowla murowana z charakterystycznej dla stylu neogotyckiego, czerwonej, ceramicznej cegły. Wieńczy ją ok. 40-metrowa wieża z zegarem. Cały wystrój wnętrza również utrzymany jest w stylu neogotyckim. W trójbocznym prezbiterium na ołtarzu głównym w formie tryptyku szafkowego umieszczono figurę Matki Bożej Niepokalanej, a poniżej drewniane rzeźby św. Anny, św. Wawrzyńca, św. Jadwigi i św. Stanisława Kostki. Przy prezbiterium usytuowana jest loża kolatorska z tablicą epitafijną dedykowaną Annie Czarneckiej. W ołtarzach bocznych widnieją figury świętych: Walentego (rzeźba przeniesiona z poprzedniego kościoła, obok niej umieszczone są wota), Józefa, Katarzyny, Floriana, Jana Nepomucena oraz Świętej Rodziny. Inne cenne elementy we wnętrzu to ambona, piaskowcowa chrzcielnica i marmurowy posąg anioła, który wcześniej stał na płycie grobowca Anny Czarneckiej.

Opracowanie: Marta Hamielec  

Copyright © 2013. Starostwo Powiatowe w Rawiczu  Rights Reserved.